Frezowanie

Frezowanie

Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, na sposób którego obrabia się tworzywa sztuczne, drewno i metale. Ten rodzaj obróbki może być stosowany do obróbki płaszczyzn, jak i do nierównych, nieregularnych powierzchni, w postaci rozmaitych rowków, dołków, uzębień, kanalików itd.

Proces wykonywany jest na obrabiarkach, czyli w tym przypadku frezarkach, za pomocą zastosowania narzędzi wieloostrzowych, obrotowych, zwanych frezami. Obróbka frezowania występuje w dwóch wariantach: czołowym oraz obwodowym. Z kolei te, również można podzielić na podtypy. Obrabianie czołowe – na pełne, niepełne, niepełne jednostronne oraz obrabianie obwodowe – na przeciwbieżne, współbieżne, oraz pod względem kształtowanej powierzchni obrabianej – na walcowe i kształtowe.

Aby skutecznie obrabiać materiały techniką frezowania, musimy być zaopatrzeni w sprawne narzędzia, a także posiadać wiedzę i umiejętności. Doświadczenie i codzienna praktyka to obok staranności i zachowania zasad bezpieczeństwa, znaczna część sukcesu w sprawnym wykonywaniu czynności technicznych.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.