Cyklinowanie

Jak dbać o parkiet?

Parkiet to nic innego, jak odpowiednio przygotowane i ułożone kawałki drewna, pokryte kilkoma warstwami lakieru. Ze względu na to, że podłoga jest miejscem szczególnie „pracującym” i eksploatowanym w domu- należy się nieco przyłożyć do jej pielęgnacji.
Parkiet trzeba często odkurzać, by uniknąć rysowania powierzchni lakieru przez piasek, pyły lub inne twarde drobiny- co może doprowadzić do pękania i łuszczenia się lakieru. Przy myciu podłóg drewnianych trzeba za wszelką cenę unikać nadmiaru wilgoci, by uchronić parkiet przed przemoczeniem, co doprowadzi do pęcznienia drewna, rozchodzenia się klepek i brzydkich odkształceń. Warto też co jakiś czas konserwować parkiet, używając lakieru odświeżającego, dedykowanego do parkietów.
Może się jednak okazać, że pomimo starań lakier będzie się łuszczył, matowiał i odchodził. Wtedy pozostaje już tylko cyklinowanie.

Cyklinowanie to całkiem nieskomplikowany proces, choć najlepiej go wykonać przy użyciu profesjonalnych narzędzi. Polega on na mechanicznym zdarciu starej powłoki lakieru przez szlifowanie powierzchni parkietu kilkoma rodzajami papieru ściernego- od większej, do mniejszej granulacji, by na końcu parkiet był gładki. Gdy zakończy się cyklinowanie, należy dokładnie odpylić parkiet, a następnie zabezpieczyć- przez ponowne lakierowanie lub olejowanie.
Odpowiednio przeprowadzone cyklinowanie i lakierowanie potrafi przywrócić dawną świetność nawet bardzo zniszczonym i starym parkietom.

 Możliwość komentowania jest wyłączona.